Image default
Bitlis Genel Güroymak Ulusal Haber Yaşam

Dersim’e Ses Ver Norşin!!!

DERSİM -17 gündür yanan ormanlarını kendi çabalarıyla söndürmeye çalışan Dersimliler, “Tarih, kültür ve doğa şehri Dersim yakılıyor. Sahip çıkın” diye seslendi.
Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Aliboğazı bölgesinde 17 gün önce top atışları ve helikopterlerin bombardımanı sonucu çıkan yangın sürüyor. Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangın birçok  köyü, vadiyi ve yaylayı da içine alarak büyümeye devam ediyor. Yangın ormanlık alanda bulunan bir çok köy  mezarlığının yok olmasına neden olurken, ormanlarda yaşayan onlarca canlı da yaşamını yitirdi. Güvenlik gerekçesiyle girişlere izin verilmeyen halk, yasaklara rağmen yangın bölgesine giderek kendi çabalarıyla yangının daha fazla büyümesini engellemeye çalışıyor. Yaşanan tüm bu kıyıma karşı evden getirdikleri tarım aletleri ile her sabah gruplar halinde bölgeye giden halk yangını söndürmeye çalışırken, yangına müdahale etmeyen Orman İşletme Müdürlüğü ise gönüllü gruplara tırmık dahi vermiyor.
Her yıl çıkarılan orman yangınlarının bölgede artık devlet geleneği haline geldiğini vurgulayan Dersimliler, dayatılan bu kıyımlara karşı herkesin ses çıkarması gerektiğini belirterek, “Tarih, kültür ve doğa şehri  Dersim yanıyor. Sahip çık” çağrısında bulundu.
Nefret paylaşımlarına tepki 
Yangınların yalnızca belli kesimler tarafından söndürülmeye çalışıldığını belirten Aylin Acim, özellikle sosyal medyada yürütülen nefret kampanyasına dikkat çekti. Sosyal medyada vicdan yoksunları tarafından, “Ormanları yanan Dersim ise boş verin” şeklindeki sözlerin paylaşıldığını ifade eden Aylin, tepki gösterdi.
Dersim’de yaşatılan kıyıma karşı herkesin ses çıkarması gerektiğini belirten Aylin, “Tarih, kültür ve doğa şehri Dersim yakılıyor. Sahip çık” diye seslendi.
‘Aynı hassasiyeti gösterin’
Özellikle Alevilik inancında doğanın kutsal olduğunu belirten Aylin, “Biz Aleviler doğanın kadın olduğunu ve bu sebepten kutsal olduğuna inanırız. Şuan Dersim’in kutsal olarak inandığı ormanları yanıyor. Ben buradan özellikle doğaseverlere ve hayvan severlere çağrı yapmak istiyorum. Bir fidanın veya bir hayvanın dahi zarar görmemesi için büyük eylemler gerçekleştiren doğaseverler ve hayvan severlerin, kül olan yüzlerce hektarlık ormanlar ve bu ormanlarda yaşayan hayvanlar için de aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz” diye konuştu.
Destek çağrısı 
Yangının büyük kayıplara yol açtığını belirten Nerman Ergül ise, “Yangın yüzünden çok hayvan öldü. Köy mezarları yandı. Orman yangınlarını çıkaranlar canlı kıyımına neden oldu. Orman yangını yüzünden halkı  mağdur etti. Yangına kendi çabaları ile müdahale etmeye giden Dersim halkı ne kadar başarılı olabilir? Dersim halkın bunca büyüklükteki yangına nasıl gücü yetsin? Yangına gerekli desteğin verilmesi şart. Herkesin yangın için duyarlılık gösterip, yardım etmesi gerek” ifadelerini kullandı.
 ‘Yangından devlet sorumludur’

Related posts

Türkiye’de İşsizliğin En Az Olduğu Bölge

guroymak

Vali Ustaoglu, Norşinde Taziyeye Katildi

guroymak

Ekşi Sözlük’e erişilemiyor

Leave a Comment